Nr 40 (117) lipiec – grudzień 2014

  • Nr 40 (117) lipiec – grudzień 2014

Oddajemy drugi numer wznowionego Życia Tatarskiego. Mamy nadzieję, że wspólnie z Państwa wszystkimi uwagami będziemy tworzyć pismo, aby było ono coraz lepsze. Zachęcamy serdecznie do współtworzenia do przysyłania tekstów, które sukcesywnie będziemy publikować. W numerze tym rozpoczynamy nowy cykl: „Ze starych kitabów naszych Praojców”. Zachęcamy do odwiedzania strony www.zycietatarskie.pl
Koniec roku zawsze skłania do re; eksji nad minionym czasem. Rok ten obfitował w różne wydarzenia naukowe organizowane przez środowiska tatarskie. Warto odnotować, że wznowiony został Rocznik Tatarów Polskich. Cieszy, że społeczność tatarska rozwija się i prezentuje swoją kulturę i tradycję. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy w pośpiechu często zapominamy o własnej historii.
Nie możemy tego zapomnieć i należy ze szczególną atencją prezentować możliwie najszerzej społeczność tatarską.
W dobie rosnącej fobii muzułmańskiej, czego efektem z pewnością był incydent ze zniszczeniem elewacji meczetu w Kruszynianach podkreślać należy, że Tatarzy stanowią część społeczeństwa Rzeczypospolitej od wieków. Nie są żadnym zagrożeniem tak jak nie jest nim żadna religia odrzucająca fundamentalizm i fanatyzm. Potępiać należy każdy rodzący się ekstremizm szczególnie kiedy chce występować pod szyldem religijnej ideologii. Warto przy tym odnotować postawę społeczeństwa, mądrych normalnych ludzi, którzy w geście solidarności stworzyli symboliczny krąg jedności wokół meczetu w Kruszynianach.

Rok ten był również pełen ciężkich chwil dla naszych współbratymców na Krymie, pamiętajmy o nich i ich dramacie, który cały czas trwa.

Życzymy w nadchodzącym Nowym Roku 2015 wszystkim Państwu radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności redakcja Życia Tatarskiego.

Redakcja

Nr 40 (117) lipiec – grudzień 2014 – wersja pdf.