Nr 43 (120) styczeń – czerwiec 2016

  • Nr 43 (120) styczeń – czerwiec 2016
sierpień 12, 2016
Posted by admin

Szanowni Czytelnicy!
Prezentujemy kolejny numer Życia Tatarskiego. W szybko zmieniającym się świecie znajdujemy coraz mniej czasu na sięganie do historii. Przedłożony numer stwarza okazję, aby sięgnąć do naszej tatarskiej przeszłości. Zebraliśmy, mamy nadzieję, ciekawe artykuły autorów nie tylko z Polski. Nasze pismo stara się wychodzić poza nasz kraj i docierać do jak największej rzeszy odbiorców, także do naszych bliskich współbratymców z Litwy czy Białorusi. Tym razem zaprosiliśmy na łamy półrocznika również Tatarów z Kazania. Liczymy na to, że ich perspektywa badawcza poświęcona historii Tatarów, zaprezentowana w dwóch artykułach, będzie pouczająca i inspirująca.

Wspaniała wiadomość dotarła do nas z Anglii. Uroczyście uhonorowano najstarszego ułana Rzeczpospolitej – Pana Stefana Mustafę Abramowicza. Uroczystość odbyła się w Konsulacie RP w Manchester. Sekretarz Stanu Pan Prof. Krzysztof Szczerski wręczył mu w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta oraz dokonał awansu na stopień porucznika, który przyznał Minister Obrony Narodowej Pan Antoni Macierewicz w dniu 27 stycznia 2016 roku.

Drodzy Czytelnicy, w ubiegłym roku i na początku nowego 2016 roku byliśmy świadkami niezwykle dramatycznych wydarzeń związanych z wojną w Syrii i losem uchodźców. Ubolewamy nad tym, iż cywilizowany świat nie umie się uporać z tym problemem. Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że w świetle tych zdarzeń zupełnie marginalizowany staje się problem i dramat tatarskiej braci na Krymie. Dlatego w niniejszym numerze zamieszczamy Deklarację Wileńską Światowego Kongresu Tatarów Krymskich.

Pierwsze półrocze obfitowało w różnego rodzaju wydarzenia społeczno-kulturalne, godne naszego zainteresowania, stąd też postanowiliśmy krótko o nich napisać. To bardzo cieszy, kiedy społeczność tatarska organizuje różne akcje, i co z wielką satysfakcją można stwierdzić, wychodzi jej to coraz lepiej. Tak trzymać, zwłaszcza że widać w tych spotkaniach coraz większe zaangażowanie młodzieży. Już tradycyjnie zachęcamy Szanownych Czytelników do współtworzenia pisma.

Z życzeniami miłej lektury – Redakcja

Nr 43 (120) styczeń – czerwiec 2016 – wersja pdf.